vegetables, basket, vegetable basket,organic food

Why you should switch to organic food

You can afford to eat organic!

The benefits of organic foods seem to be spreading to the general public. Many families have realized that there are harmful pesticides and chemicals found in their food every day and the number of people seeking organic alternatives seem to be increasing. The supermarkets are beginning to jump on board, offering affordable brands of organic food and nutrition stores are earning cash. Consumers organic food have made the switch for a variety of reasons including, it is simply to maintain a healthy weight. There is still a staggering amount of people who are not convinced. I did some checking to find anywhere that is driving people back out to make the change. I made a list of common concerns that many consumers have and addressed them to the best of my ability. There will be a series of articles relating to those charges to keep in touch. This article is the first of the series. I can only hope that this will help those who are doubtful to make a more informative and healthier choice for you and your family.

# 1 The food organic is too expensive

This is the most common objection I get when I ask my friends and family members why they have not made the switch. Food organic is certainly not the cheapest out there and probably get very discouraged when you are willing to give it a shot rather than looking at the price tag and Sadly instead of returning the item on the shelf. The truth is that organic foods are better quality and requires more money to make. The good news is that it makes full faster and takes away your hunger for longer. I found that I spend the same amount of money on food now as I did when I ate non-organic for years. I can eat less because my meals are satisfying and everything and I have less cravings for snacks.

You may laugh when you read this, but not discouraged by the price. No, this is not easy for me to say. We are all on a budget these days, in fact, I ate rice and beans several times a week, when times were more difficult for me to not have to return to a non-organic diet. There are many shortcuts you can take if you are willing to cook and do a little research. Soup pea only costs $ 1.00 if you already have the garlic, paprika, salt and pepper. The organic split peas taste fresher and require very little flavoring to make a great meal. They can be reduced to make a soup that will feed your entire family. organic vegetables are very cheap and can provide a livelihood for a large variety of dishes. Beans are rich in protein and can be eaten as a substitute for meat during tough times or for those who are vegetarians or vegans.

An article entitled “I happened to why I do not eat Organic focused on the idea that food is too expensive. The person who wrote the article has a family Four people and a budget of $ 500 per month. This family could eat organic food if they are willing to reduce its variety of dishes just a little until they are a larger budget or create new dishes with their own lower-priced organic products. You can buy each of the following items for three dollars or less: 1 box of pasta, 1 large can or jar made a list of tomato sauce, 1 can or pouch (greater amount) of dried beans, two or three decent sized bags of split peas, carrots, celery, raisins, applesauce, 1 large box of organic soup at Trader Joe’s, 1 box (style Velveeta) organic macaroni and cheese, a package of about 5 chicken legs (Market Basket, Trader Joe’s), grains (there is almost always a type of organic cereal on sale for 3.00, no matter where you go), oatmeal, small bag of rice, enough for four people, nine of organic bananas () Trader Joe’s, peanut butter (Market Basket, Trader Joe’s) jelly (Market Basket, Trader Joe’s), almost all frozen vegetables … the list goes on.

Find deals in your area! You do not need to conform less, because they have little money. Try not to buy food to take away (except for special occasions), as this would defeat the purpose of a healthy diet and maintain a tight budget. Purchase of real estate holdings and economic treasure hunting as a mom and pop store nutrition or food co-op. Cooperatives usually allow people offer their time in the store for discounts on organic food and this is ideal for those who are unemployed and on a tight budget. The cooperative my area has bins full of different types of organic dried foods such as oats, coconut, beans, rice, nuts, raisins, etc which makes it easier for you to budget when you are buying only what they need, especially when you’re in a hurry at the end of the week.

It is possible to eat organic on a small budget. You are entitled to a healthy lifestyle and not let anything get in the way of feeding themselves and their children. Not only can you buy items cheaper organic may find that you have a little more money in your pocket to buy groceries if strengthening its portfolio in other areas. Buy a thermos for use instead of disposable juice boxes Tupperware so you can buy larger containers of yogurt like products. larger containers are almost always cheaper than you are paying for the label when you buy snack pack type products.

Gasoline is a huge expense and you can reduce cost and help make our environment a better place by making fewer trips to your car. Shopping once a week for everything you need. Calculate your price meals daily shopping list and agreement before going to the store and distracted. Go shopping with your stomach full so do not buy unnecessary items.

Here is an example of a great way to budget your grocery store for a family of four. List what you and your family will eat for breakfast, lunch and dinner every day of the week. A budget of $ 500 per month gives you $ 125 per week and $ 17.86 per day. This gives an average of $ 5.95 per meal, if you were to share equally. You do not need this amount for breakfast. A box of cereal (3.00) takes about two days, a large bag or a bowl of oatmeal (2.00 in cooperative mode or nutrition store) could last three or four days. Accompanying breakfast with organic bananas of only Trader Joe’s 29 cents each. You do not need this much for lunch. Peanut butter can last up to two weeks and four to five jelly days. A 64 oz bottle of juice would last about two days for lunch. Put the rest of your breakfast and lunch money for dinner. Here is an example of a family plan of four:

Breakfast: Oatmeal with cinnamon with sliced bananas and juice

Daily Cost: 0.38 Oats, Banana Four 1.16, 1.50 and Juice

Cost Daily total: 3.04 (2.91 below the average)

Lunch: Peanut butter and jelly with sliced celery sticks and yogurt with the juice in thermos

Daily cost: 0.21 peanut butter, jelly, 0.75, 2.50 Pan (Based on 5.00/loaf), 30 celery juice, 1.50, 1.33 Yogurt

Total Daily Cost: 6.59 (0.64 above average)

You now have an extra 2.27 for dinner to add to his average of 5.95, equivalent to a total of 8.22. If you decide to make pea soup, will 7.22 for spending money! Otherwise, choose a balanced meal like this:

Dinner: Organic whole wheat pasta with a sauce of milk and

Daily cost: 3.00 for a box of organic whole wheat pasta (this is much more delicious than they imagine and makes you all!)

1.50 Can of Tomato Sauce (Market Basket)

2.50 Milk (32 ounces-4 eight-ounce cups)

Pin It on Pinterest

Share This